FIRST SEMESTER 2015-16 Timetable

    Notes:
  1. Updated March 2, 2015 9:27 a.m.
  2. Registration will start on July 14, 2015 at 8:30 a.m.
  3. UPEI uses the 12 hour clock system. Classes begin at 8:30 a.m. daily and continue throughout the day until 10:00 p.m. in the evening unless otherwise noted.
  4. Courses that are Closed are not available for registration but students can add their name added to a wait list - click here for more information.
  5. Building legend appears at the bottom of the page.
  6. If you formally discontinue any of your courses on or before the refund dates below you will receive the indicated refund percentage. Note that failure to attend or pay does not constitute a formal discontinuation.
  7. Please note that information presented in the Course Timetable is subject to change and students are reminded to double-check these timetables for the most up-to-date changes.
September - December 2015
100% Refund/Payment Deadline: September 15 60% Refund: September 30 40% Refund: October 31
Course Description Location Time Status Instructor
A ST101K
(cl. ML 101K)
INTRODUCTION TO KOREANMB 320M W F 10:30-11:20 TBA
ACCT101AINTRODUCTORY ACCOUNTING IMB 213T TH 8:30-9:45 Michael Cassidy
ACCT101BINTRODUCTORY ACCOUNTING IMB 213T TH 10:00-11:15 Michael Cassidy
ACCT101CINTRODUCTORY ACCOUNTING IMB 213T 7:00-10:00 TBA
ACCT221AMANAGERIAL ACCOUNTINGKMB 237T TH 1:00-2:15 Karen Wight
ACCT221BMANAGERIAL ACCOUNTINGMCDH 242T TH 2:30-3:45 Karen Wight
ACCT301 INTERMEDIATE ACCOUNTING IMCDH 243M W 4:30-5:45 Debra Good
ACCT401 ADVANCED FINANCIAL ACCOUNTING IMB 113TH 6:00-9:00 Karen Wight
ACCT415 AUDITINGKMB 211T TH 10:00-11:15 TBA
ANTH105AINTRODUCTION TO ANTHROPOLOGY IDRC 212M W F 10:30-11:20 TBA
ANTH105BINTRODUCTION TO ANTHROPOLOGY IICC 104T TH 10:00-11:15 Jean Mitchell
ANTH105CINTRODUCTION TO ANTHROPOLOGY IHSB 104T 7:00-10:00 TBA
ANTH321 FIELD METHODSMB 113T TH 11:30-12:45 Richard Wills
BIO 101 CURRENT ISSUES IN ENVIRONMENTAL BIOLOGYMB 213M W F 11:30-12:20 James Kemp
BIO 101 BIO 101 Lab sectionDSC 202TH 1:30-4:30 James Kemp
BIO 101 BIO 101 Lab section TH 1:30-4:30 James Kemp
BIO 121KHUMAN ANATOMY - KINESIOLOGYMCDH 242M W F 9:30-10:20 Kevin Teather
BIO 121KBIO 121K Lab sectionDSC 404TH 1:30-4:00 Terrie Hardwick
BIO 121KBIO 121K Lab sectionDSC 404TH 4:30-7:00 Terrie Hardwick
BIO 121NHUMAN ANATOMY - NURSINGMCDH 242M W F 9:30-10:20 Kevin Teather
BIO 121NBIO 121N Lab sectionDSC 404T 1:30-4:00 Terrie Hardwick
BIO 121NBIO 121N Lab sectionDSC 404W 1:30-4:30 Terrie Hardwick
BIO 121NBIO 121N Lab sectionDSC 404W 4:30-7:00 Terrie Hardwick
BIO 121XHUMAN ANATOMY - ACCELERATED NURSINGMCDH 242M W F 9:30-10:20 Kevin Teather
BIO 121XBIO 121X Lab sectionDSC 404T 9:00-11:30 Terrie Hardwick
BIO 122XHUMAN PHYSIOLOGYHSB 106M W F 12:00-12:50 TBA
BIO 122XBIO 122X Lab sectionDSC 419TH 9:00-11:30 Terrie Hardwick
BIO 123 ESSENTIALS OF HUMAN PHYSIOLOGYHSB 106M W F 12:00-12:50 TBA
BIO 131AINTRO TO CELL AND MOLECULAR BIOLOGYDSC 135M W F 10:30-11:20 TBA
BIO 131BINTRO TO CELL AND MOLECULAR BIOLOGYDSC 135M W F 11:30-12:20 TBA
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210T 1:30-4:30 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210T 6:00-9:00 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210W 1:30-4:30 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 216W 2:15-5:15 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210W 6:00-9:00 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210TH 1:30-4:30 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 216TH 2:15 - 5:15 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210TH 6:00-9:00 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 216TH 6:45-9:45 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 210F 1:30-4:30 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab sectionDSC 216F 2:15 - 5:15 Eric Pass
BIO 131*BIO 131 Lab section   Eric Pass
BIO 204 ZOOLOGYDSC 135T TH 11:30-12:45 Pedro Quijon
BIO 204 BIO 204 Lab sectionDSC 303W 1:30-4:30 Kathryn Dau-Schmidt
BIO 204 BIO 204 Lab sectionDSC 303W 6:00-9:00 Kathryn Dau-Schmidt
BIO 204 BIO 204 Lab sectionDSC 303TH 1:30-4:30 Kathryn Dau-Schmidt
BIO 204 BIO 204 Lab sectionDSC 303TH 6:00-9:00 Kathryn Dau-Schmidt
BIO 204 BIO 204 Lab sectionDSC 303F 1:30-4:30 Kathryn Dau-Schmidt
BIO 221 CELL BIOLOGYDSC 135M W F 8:30-9:20 TBA
BIO 221 BIO 221 TutorialDSC 423M 12:30-1:30  
BIO 221 BIO 221 TutorialDSC 423M 1:30-2:30  
BIO 221 BIO 221 TutorialDSC 423M 2:30-3:30  
BIO 221 BIO 221 Tutorial M 12:30-1:30  
BIO 221 BIO 221 Tutorial M 1:30-2:30  
BIO 221 BIO 221 Tutorial M 2:30-3:30  
BIO 222 ECOLOGYKMB 237M W F 9:30-10:20 TBA
BIO 222 BIO 222 Lab sectionDSC 204M 1:30-4:30  
BIO 222 BIO 222 Lab sectionDSC 204T 1:30-4:30  
BIO 222 BIO 222 Lab sectionDSC 204W 1:30-4:30  
BIO 309 PARASITOLOGYMCDH 328M W F 9:30-10:20 Donna Giberson
BIO 312 HISTORY OF BIOLOGYHSB 106M W F 10:30-11:20 James Kemp
BIO 312 BIO 312 TutorialDSC 423W 1:30-2:30  
BIO 314 PLANT COMMUNITY ECOLOGYKMB 210T TH 11:30-12:45 Christian Lacroix
BIO 314 BIO 314 Lab section T 1:30-4:30 Christian Lacroix
BIO 326 INTRO PHYSIOLOGY OF CELLS & ORGANISMSMCDH 243T TH 8:30-9:45 Marva Sweeney-Nixon
BIO 326 BIO 326 Lab section TH 1:30-4:30 Marva Sweeney-Nixon
BIO 326 BIO 326 Lab section T 1:30-4:30 Marva Sweeney-Nixon
BIO 326 BIO 326 Lab section W 1:30-4:30 Marva Sweeney-Nixon
BIO 326 BIO 326 Lab section   Marva Sweeney-Nixon
BIO 352
(cl. PHYS332)
BIOPHYSICSDSC 202T TH 10:00-11:15 Andrew Reddin
BIO 361 BIOLOGY OF FISHESKMB 210M W F 8:30-9:20 TBA
BIO 361 BIO 361 Lab section F 1:30-4:30  
BIO 382 EVOLUTIONARY BIOLOGYDRC 212M W F 11:30-12:20 Kevin Teather
BIO 382 BIO 382 Lab sectionDSC 302M 1:30-4:30 Kevin Teather
BIO 382 BIO 382 Lab sectionDSC 302T 1:30-4:30 Kevin Teather
BIO 391
(cl. ESC 865)
MARINE BIOLOGYDSC 204T TH 10:00-11:15 Pedro Quijon
BIO 391 BIO 391 Lab sectionDSC 204TH 1:30-4:30 Pedro Quijon
BIO 442 MEDICAL BIOLOGY & BIOCHEMISTRYKMB 210M W 5:00-6:15 TBA
BIO 462
(cl. ESC 862)
WATERSHED ECOLOGYMB 116M W F 10:30-11:20 Donna Giberson
BIO 462 BIO 462 Lab section W 1:30-4:30 Donna Giberson
BIO 475 BASIC & CLINICAL IMMUNOLOGYMCDH 246M W F 8:30-9:20 Robert Hurta
BIO 490 ADVANCED RESEARCH & THESIS   James Kemp
BIS 193
(cl. UNIV193)
CAREER & LEARNING PORTFOLIO DEVELOPMENTMB 213TH 6:00-9:00 Gaylene Carragher
BUS 141A
(cl. BUS 341A)
MARKETING T TH 8:30-9:45 Susan Graham
BUS 141B
(cl. BUS 341B)
MARKETING T TH 10:00-11:15 Susan Graham
BUS 141C
(cl. BUS 341C)
MARKETINGICC 104T TH 1:00-2:15 Susan Graham
BUS 171AORGANIZATIONAL BEHAVIOURKMB 211M W 1:30-2:45 TBA
BUS 171BORGANIZATIONAL BEHAVIOUR M W 4:30-5:45 TBA
BUS 171CORGANIZATIONAL BEHAVIOURMCDH 329W 6:00-9:00 TBA
BUS 171LORGANIZATIONAL BEHAVIOURSUMMERSIDETH 6:00-9:00 TBA
BUS 212ABUSINESS PRESENTATIONS & COMMUNICATIONSMCDH 329M W 1:30-2:45 TBA
BUS 212BBUSINESS PRESENTATIONS & COMMUNICATIONSMCDH 328T TH 11:30-12:45 TBA
BUS 212CBUSINESS PRESENTATIONS & COMMUNICATIONSMCDH 328M W 4:30-5:45 TBA
BUS 212DBUSINESS PRESENTATIONS & COMMUNICATIONS T TH 10:00-11:15 TBA
BUS 231ACORPORATE FINANCEMCDH 242T TH 1:00-2:15 Andrew Carrothers
BUS 231WCORPORATE FINANCEWEB/MOODLE  Andrew Carrothers
BUS 241AMANAGEMENT INFORMATION SYSTEMSICC 104T TH 4:00-5:15 TBA
BUS 251AINTRODUCTION TO MANAGEMENT SCIENCEMCDH 243M W 1:30-2:45 Debra Good
BUS 251BINTRODUCTION TO MANAGEMENT SCIENCEMCDH 243M W 3:00-4:15 Debra Good
BUS 265 INTRO ENTREPR'SHIP & SMALL BUSINESS MANGMCDH 246T 6:00-9:00 TBA
BUS 272AHUMAN RESOURCE MANAGEMENTMB 213T TH 11:30-12:45 TBA
BUS 272BHUMAN RESOURCE MANAGEMENTMCDH 246M W 3:00-4:15 TBA
BUS 272CHUMAN RESOURCE MANAGEMENTMCDH 246T TH 4:00-5:15 TBA
BUS 272DHUMAN RESOURCE MANAGEMENTMCDH 328T TH 8:30-9:45 TBA
BUS 285 SPECIAL TOPICS: CANADIAN CULTUREMCDH 328T TH 4:00-5:15 TBA
BUS 288ARESEARCH AND EVIDENCE-BASED MANAGEMENTMCDH 328M W 3:00-4:15 Tina Saksida
BUS 288BRESEARCH AND EVIDENCE-BASED MANAGEMENTRL 235T TH 8:30-9:45 Blake Jelley
BUS 292 CO-OP CAREER SKILLS I M 10:30-12:20 TBA
BUS 293 CO-OP WORK TERM I    
BUS 301 BUSINESS LAWMCDH 328T 7:00-10:00 TBA
BUS 341A
(cl. BUS 141A)
MARKETING T TH 8:30-9:45 Susan Graham
BUS 341B
(cl. BUS 141B)
MARKETING T TH 10:00-11:15 Susan Graham
BUS 341C
(cl. BUS 141C)
MARKETINGICC 104T TH 1:00-2:15 Susan Graham
BUS 351AOPERATIONS MANAGEMENTMCDH 329T TH 8:30-9:45 TBA
BUS 351BOPERATIONS MANAGEMENTMCDH 329T TH 10:00-11:15 TBA
BUS 366 ENTREPRENEURIAL FINANCEMCDH 246T TH 2:30-3:45 TBA
BUS 371 ENTREPRENEURSHIP & NEW VENTURESMCDH 329T TH 11:30-12:45 Michael Cassidy
BUS 391 STRATEGIC MANAGEMENTMCDH 243T TH 1:00-2:15 Melissa James-Mac Eachern
BUS 392 CO-OP CAREER SKILLS II W 10:30-12:20 TBA
BUS 393 CO-OP WORK TERM II    
BUS 415 INTEGRATED CASES IN CORPORATE FINANCEKMB 237M 3:00-6:00 Reuben Domike
BUS 439 INTERNATIONAL FINANCEMCDH 243T 7:00-10:00 Andrew Carrothers
BUS 443 CONSUMER BEHAVIOUR   TBA
BUS 476 INTERCULTURAL MANAGEMENTKMB 237M W 1:30-2:45 TBA
BUS 482
(cl. ENV 409)
SPECIAL TOPICSMB 320T 6:00-9:00 Adam Fenech
BUS 485WDEVELOPING MANAGEMENT SKILLSWEB/MOODLE  Tim Carroll
BUS 492 CO-OP CAREER SKILLS III W 10:30-12:20 TBA
BUS 493 CO-OP WORKTERM III    
BUS 495ABUSINESS RESEARCH IMCDH 242T TH 4:00-5:15 Tim Carroll
BUS 495BBUSINESS RESEARCH I T TH 4:00-5:15 Melissa James-Mac Eachern
BUS 601 MANAGEMENT OF PEOPLE & ORGANIZATIONS Sat 8:30-5:30 bi-weekly Blake Jelley
BUS 602 FINANCIAL AND MANAGERIAL ACCOUNTING F 8:30-5:30 bi-weekly TBA
BUS 603 MARKETING MANAGEMENT F 8:30-5:30 bi-weekly Tim Carroll
BUS 608 BUSINESS RESEARCH METHODS Sat 8:30-5:30 bi-weekly Tina Saksida
BUS 720 MANAGING IN & CREATING AN INNOVATIVE CUL F 8:30-5:30 bi-weekly Reuben Domike
BUS 721 INNOVATIVE MANAGEMENT Sat 8:30-5:30 bi-weekly TBA
BUS 723 CREATIVITY & INNOVATION FOR CHANGE MGMTMCDH 329Sat 8:30-5:30 bi-weekly TBA
BUS 726 STRATEGY AND MANAGEMENT CONSULTINGMCDH 329F 8:30-5:30 bi-weekly TBA
BUS 801ASIGNATURE PROJECTMCDH 329  TBA
C ST102
(cl. ENG 192B)
IMAGINING CANADARL 235T TH 11:30-12:45 TBA
C ST309A
(cl. POLS309A)
SPECIAL TOPICSRL 235T TH 1:00-2:15 Don Desserud
C ST409B
(cl. FR 409)
SPECIAL TOPICS: HOCKEY ET CULTUREMB 211TH 6:00-9:00 Carlo Lavoie
C ST411 RESEARCH TUTORIAL AND SEMINAR   TBA
CHEM111AGENERAL CHEMISTRY IICC 104M W F 8:30-9:20 Jason Pearson
CHEM111BGENERAL CHEMISTRY IICC 104M W F 9:30-10:20 Jason Pearson
CHEM111CGENERAL CHEMISTRY IICC 104M W F 10:30-11:20 Jason Pearson
CHEM111DGENERAL CHEMISTRY IICC 104M W F 11:30-12:20 Brian Wagner
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112M 1:30-5:30 Jill MacDonald
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112T 1:30-5:30 Jill MacDonald
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112W 1:30-5:30 Jill MacDonald
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112TH 1:30-5:30 Jill MacDonald
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112W 6:00- 10:00 Jill MacDonald
CHEM111*CHEM111 Lab sectionICC 112T 6:00 - 10:00 Jill MacDonald
CHEM202 ENVIRONMENTAL CHEMISTRYKMB 237M W F 10:30-11:20 Brian Wagner
CHEM221 ANALYTICAL CHEMISTRYKMB 211M W F 9:30-10:20 Rabin Bissessur
CHEM221 CHEM221 Lab sectionICCTH 1:30-5:30  
CHEM221 CHEM221 Lab sectionICCF 1:30-5:30  
CHEM241 ORGANIC CHEMISTRY IKMB 237M W F 11:30-12:20 Nola Etkin
CHEM241 CHEM241 Lab section M 1:30-4:30  
CHEM241 CHEM241 Lab section T 1:30-4:30  
CHEM241 CHEM241 Lab section W 1:30-4:30  
CHEM241 CHEM241 Lab section    
CHEM243 ORGANIC CHEMISTRY FOR LIFE SCIENCESMCDH 242M W F 11:30-12:20 Barry Linkletter
CHEM243 CHEM243 Lab sectionICCM 1:30-4:30  
CHEM243 CHEM243 Lab sectionICCT 1:30-4:30  
CHEM243 CHEM243 Lab sectionICCW 1:30-4:30  
CHEM243 CHEM243 Lab section T 6:00-9:00  
CHEM243 CHEM243 Lab section    
CHEM243 CHEM243 Lab section W 6:00-9:00  
CHEM331 PHYSICAL CHEMISTRY IIMB 320T TH 8:30-9:45 Jason Pearson
CHEM331 CHEM331 Lab sectionICCW 1:30-4:30  
CHEM331 CHEM331 Lab section    
CHEM361 SPECTROSCOPIC METH. IN STRUCT. ANALYSISHSB 106T TH 11:30-12:45 Barry Linkletter
CHEM361 CHEM361 Lab sectionICCT 1:30-4:30  
CHEM374 INORGANIC CHEMISTRY IIKMB 211M W F 11:30-12:20 TBA
CHEM374 CHEM374 Lab sectionICCM 1:30-4:30  
CHEM432
(cl. MMS 882C)
METHODS IN COMPUTATIONAL CHEMISTRYRL 208T TH 8:30-9:45 Jason Pearson
CHEM441 PHYSICAL ORGANIC CHEMISTRYICC 202M W F 9:30-10:20 Barry Linkletter
CHEM469A
(cl. MMS 882A)
MATERIALS CHEMISTRYICC 202T TH 10:00-11:15 Rabin Bissessur
CHEM481
(cl. MMS 882B)
SPECIAL TOPICSICC 202T TH 8:30-9:45 Russell Kerr
CHEM482 ADVANCED RESEARCH PROJECTICC 202M W F 12:30-1:20 TBA
CHEM483 ADVANCED CHEMISTRY LABORATORYKMB 210M W F 12:30-1:20 TBA
CHEM483 CHEM483 Lab section TH 1:00 - 6:00  
CHEM490 HONOURS RESEARCH AND THESISMCDH 112M W F 12:30-1:20 TBA
CLAS121
(cl. RS 271)
CLASSICAL MYTHOLOGYKMB 237T TH 2:30-3:45 David Buck
CLAS262
(cl. PHIL262)
PLATO AND ARISTOTLEMB 310T TH 2:30-3:45 Peter Koritansky
CLAS342
(cl. HIST272)
THE LATER ROMAN EMPIRE (AD 284-410)MB 335T TH 10:00-11:15 David Buck
CS 151AINTRODUCTION TO COMPUTER SCIENCE IMCDH 246M W 1:30-2:45 Stephen Howard
CS 151BINTRODUCTION TO COMPUTER SCIENCE IMCDH 242M W 1:30-2:45 TBA
CS 151*CS 151 Lab sectionCSH 104T 2:30-3:45 Christopher Vessey
CS 151*CS 151 Lab sectionCSH 104T 4:00-5:15 Christopher Vessey
CS 151*CS 151 Lab sectionCSH 104TH 2:30-3:45 Christopher Vessey
CS 151*CS 151 Lab sectionCSH 104TH 4:00-5:15 Christopher Vessey
CS 185 CO-OP WORK TERM I    
CS 261 DATA STRUCTURES & ALGORITHMSCSH 104T TH 11:30-12:45 Scott Bateman
CS 282 INTRO. TO SYSTEM PROGRAMMINGMB 320T TH 2:30-3:45 Stephen Howard
CS 285 CO-OP WORK TERM II    
CS 311 VIDEO GAME DESIGNCSH 104TH 7:00-9:45 Sean Yeomans
CS 332
(cl. MATH332)
THEORY OF COMPUTINGCSH 104T TH 10:00-11:15 Cezar Campeanu
CS 342 COMPUTER COMMUNICATIONSCSH 104M W 1:30-2:45 Qiang Ye
CS 361 ANALYSIS & DESIGN OF ALGORITHMSCSH 104T TH 1:00-2:15 Cezar Campeanu
CS 371
(cl. IT 371)
DATABASE SYSTEMSCSH 104M W F 12:30-1:20 Yingwei Wang
CS 385 CO-OP WORK TERM III    
CS 395 SPECIAL TOPICSCSH 104T 7:00-10:00 TBA
CS 421 PROFESSIONAL PRACTICEDSC 135T TH 2:30-3:45 David LeBlanc
CS 435 COMPUTER GRAPHICS PROGRAMMINGCSH 104W 7:00-9:45 Gordon Wood
CS 481 SOFTWARE SYSTEMS DEVELOPMENTKMB 211T TH 11:30-12:45 David LeBlanc
CS 483 VIDEO GAME PROGRAMMING PROJECTCSH 104W 6:00-7:00 David LeBlanc
CS 485 CO-OP WORK TERM IV    
CS 486 CO-OP WORK TERM V    
CS 490 HONOURS RESEARCH PROJECT   TBA
DIET100 INTERNSHIP LEVEL I   Linda Smith
DIET200 INTERNSHIP LEVEL II   Linda Smith
DIET300 INTERNSHIP LEVEL III   Linda Smith
DSJS109 SPECIAL TOPICS: UNRULY BODIESKMB 237T TH 11:30-12:45 Ann Braithwaite
DSJS209
(cl. SOC 209)
WOMEN & THE CRIMINAL JUSTICE SYSTEMMB 117F 1:00-4:00 TBA
DSJS242
(cl. PHIL242/F SC244)
PHILOSOPHIES OF LOVE AND SEXUALITYMB 211T TH 11:30-12:45 Pamela Courtenay-Hall
DSJS261
(cl. S-AN261)
SEX, GENDER & SOCIETY T TH 2:30-3:45 Jean Mitchell
DSJS309 SPECIAL TOPICS: DISABILITY STUDIESKMB 210T TH 2:30-3:45 Ann Braithwaite
DSJS374
(cl. PSY 374)
ADVANCED QUALITATIVE RESEARCHMH 102T TH 10:00-11:15 Colleen MacQuarrie
DSJS395
(cl. PSY 395/F SC395)
GENDER AND VIOLENCEMB 211T TH 1:00-2:15 Nia Phillips
DSJS409
(cl. S-AN461A)
SPECIAL TOPICS: GENETICS & SOCIETY M W F 10:30-11:20 Udo Krautwurst
DSJS472
(cl. PSY 472)
SOCIAL JUSTICE IN PSYCHOLOGYMB 409W 1:30-4:30 Colleen MacQuarrie
EAP 009AWRITING TUTORIAL 2RL 210T TH 4:00-5:15 Mary Mullen
EAP 009BWRITING TUTORIAL 2RL 210T TH 2:30-3:45 Mary Mullen
EAP 010AORAL COMMUNICATIONS 1 M W F 1:00-2:50 Andrea Baird
EAP 010BORAL COMMUNICATIONS 1 M W F 10:30 - 12:20 Jennifer Tasker
EAP 011AACADEMIC WRITING 1 T TH 8:30-9:45 Linda Meggs
EAP 011BACADEMIC WRITING 1 T TH 1:00-2:15 Senja Djelouah
EAP 012AACADEMIC WRITING 2 T TH 8:30-9:45 Mary Mullen
EAP 012BACADEMIC WRITING 2 T TH 1:00-2:15 Mary Mullen
EAP 013AORAL COMMUNICATIONS 2 M W 8:30-10:20 Jennifer Tasker
EAP 014AWRITING TUTORIAL 1RL 211T TH 2:30-3:45 Linda Meggs
EAP 014BWRITING TUTORIAL 1RL 209F 1:00-3:30 Senja Djelouah
EAP 015AACADEMIC WRITING 3 W 9:00-11:20 Mary Mullen
EAP 015AEAP 15A TutorialRL 209W 3:00-5:00 Mary Mullen
EAP 016APHONETICSRL 209T 4:30-6:00 Michele Moffat
EAP 016AEAP 16A Lab sectionRL 264W 4:30 - 6:00 Michele Moffat
EAP 016BPHONETICSRL 209T 6:30-8:00 Michele Moffat
EAP 016BEAP 16B Lab sectionRL 264W 6:30-8:00 Michele Moffat
EAP 017ACRITICAL READING 1 M W 11:30-12:45 Christina Perry
EAP 017BCRITICAL READING 1RL 209T TH 2:30-3:45 Senja Djelouah
EAP 018ACRITICAL READING 2 M W 1:00-2:15 Joy MacKinnon
EAP 020A EAP FULL-TIME LEVEL 4BEH 240M T W Th 9:00-2:30, F 9:00-12: Grant Esler
Andrea Baird
EAP 020BEAP FULL-TIME LEVEL 4RL 211M T W TH F 8:30-12:00 NOON Andrea Baird
Grant Esler
Jennifer Tasker
EAP 020BEAP 20B Additional LectureMCDH 112M W 1:30-3:00  
EAP 020BEAP 20B TutorialRL 211T TH 1:00-2:30  
EAP 021AEAP FULL-TIME LEVEL 3RL 210M T W Th 9:00-2:30, F 9:00-12: Judith Arnold
Julie Puiras
EAP 022BEAP FULL-TIME LEVEL 2RL 209M T W Th 9:00-2:30, F 9:00-12: Judith Arnold
Julie Puiras
EAP 050 SPECIAL TOPICSRL 210T 6:30-8:00 Michele Moffat
EAP 050 EAP 50 Lab section W 6:30-8:00  
EC 101BINTRODUCTORY MICROECONOMICSMB 432M W F 9:30-10:20 Mian Ali
EC 101CINTRODUCTORY MICROECONOMICSMCDH 246T TH 10:00-11:15 George Jia
EC 101DINTRODUCTORY MICROECONOMICSMCDH 243T TH 11:30-12:45 TBA
EC 101EINTRODUCTORY MICROECONOMICSMB 213T TH 4:00-5:15 TBA
EC 102FINTRODUCTORY MACROECONOMICSICC 104T 7:00-10:00 TBA
EC 203 INTERMEDIATE MICROECONOMICS IMCDH 328T TH 2:30-3:45 TBA
EC 204 INTERMEDIATE MACROECONOMICS IMB 432M 7:00-9:30 Wimal Rankaduwa
EC 212 REGIONAL ECONOMICSMB 432M W F 11:30-12:20 Mian Ali
EC 221 CANADIAN ECONOMIC HISTORYRL 208M W F 10:30-11:20 James Sentance
EC 222 PUBLIC SECTOR ECONOMICSMB 420T TH 2:30-3:45 TBA
EC 231 MATHEMATICAL ECONOMICSMB 113M W 3:00-4:15 Jason Stevens
EC 251 MONEY & FINANCIAL INSTITUTIONSMB 116M 3:00-5:30 Wimal Rankaduwa
EC 285 SPECIAL TOPICSMB 420T TH 4:00-5:15 TBA
EC 303 ECONOMIC METHODOLOGYRL 208T TH 10:00-11:15 TBA
EC 324 LABOUR ECONOMICSMH 215M W F 12:30-1:20 James Sentance
EC 331 INTERNATIONAL TRADEMB 420T TH 11:30-12:45 George Jia
EC 403 ADVANCED MICROECONOMICSMB 113M W 1:30-2:45 Jason Stevens
EC 411 INTRODUCTION TO ECONOMETRICSMB 409T 1:00-3:30 Wimal Rankaduwa
ED 211 INTRODUCTION TO EDUCATION T TH 11:30-12:45 TBA
ED 361
(cl. ENG 245)
CHILDREN'S LITERATURE T TH 10:00-11:15 Shannon Murray
ED 362 COMMUNICATION PRACTICESMH 308SAT 9:00-3:30 TBA
ED 364 ASSESSMENT OF ADULT LEARNING   TBA
ED 375 MENTORING THE ADULT LEARNERMH 417T 6:00-9:00 TBA
ED 403EARTS AND SOCIAL TRANSFORMATION T Th 8:30-11:20 TBA
ED 403FARTS AND SOCIAL TRANSFORMATIONMH 308T Th 8:30-11:20 TBA
ED 403GARTS AND SOCIAL TRANSFORMATION T Th 8:30-11:20 Alexander McAuley
ED 415FTHE INCLUSIVE CLASSROOMMH 308T Th 11:30-2:20 Julie Gagnon
ED 427GINTERMEDIATE/SENIOR MATHEMATICS IIMH 417T Th 11:30-2:20 TBA
ED 437GINTERMEDIATE/SENIOR ENGLISH IIMH 417T Th 2:30-5:20 Sean Wiebe
ED 451 INTEGRATING INDIGENOUS THEMES IN K-12   TBA
ED 464AEDUCATING FOR GLOBAL CITIZENSHIPMH 308M W 8:30-11:20 Tim Goddard
ED 464BEDUCATING FOR GLOBAL CITIZENSHIPMH 308M W 2:30-5:20 Tim Goddard
ED 476F
(cl. ED 486F)
FRENCH METHODS IMB 335M W 8:30-11:20 TBA
ED 486F
(cl. ED 476F)
DIDACTIQUE DU FRANCAIS LANGUE SECONDEMB 335M W 8:30-11:20 TBA
ED 493FFRENCH PROFICIENCY IN SCHOOL SETTINGMB 113W 6:00-9:00 TBA
ED 509 FOUNDATIONS OF TRANSFORMATIONAL LEADERSHNUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 509NFOUNDATIONS OF TRANSFORMATIONAL LEADERSHNUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 512 EDUCATIONAL LEADERSHIP-ENGAGING NUNAVUTNUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 512NEDUCATIONAL LEADERSHIP-ENGAGING NUNAVUTNUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 513 LEADERSHIP OF THE SCHOOL IMPROVEMENT PRONUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 513NLEADERSHIP OF THE SCHOOL IMPROVEMENT PRONUNAVUTContact Faculty for info TBA
ED 582MASSESSMENT OF INDIVIDUAL LEARNERSMH 308T 6:00-9:00 TBA
ED 601ANATURE & CHAR. OF EXCEPTIONAL LEARNERSWEB/MOODLE  TBA
ED 601GSP TOP: WORKPLACE LEARNING TH 8:30-11:20 TBA
ED 601LSP TOP: MULTILITERACIES & NEW LITERACIESWEB/MOODLE  Lyndsay Moffatt
ED 611NINTRO TO RESEARCH METHODS IN EDUCATIONWEB/MOODLE  TBA
ED 613 QUALITATIVE RESEARCH DESIGN T 8:30-11:20 TBA
ED 615CEDUCATIONAL LEADERSHIPWEB/MOODLE  TBA
ED 616DACTION RESEARCH IN EDUCATIONWEB/MOODLE  TBA
ED 616GACTION RESEARCH IN EDUCATION T 8:30-11:20 TBA
ED 619OCRITICAL PEDAGOGYWEB/MOODLE  Lyndsay Moffatt
ED 625GCURRICULUM: LEADERSHIP IN LEARNINGMH 417W 8:30-11:20 TBA
ED 699 THESIS   TBA
ED 701 ADV QUALITATIVE METHODOLOGY & METHODS EDMH 417T 8:30-11:20 Martha Gabriel
ED 704 GRADUATE SEMINAR IN EDUCATIONAL STUDIESMB 409TH 1:00-4:00 Tim Goddard
ED 705 COMPREHENSIVE PORTFOLIO   TBA
ED 706 PHD DISSERTATION   TBA
ENG 101B
(cl. UPEI101B)
ACADEMIC WRITINGRL 235T TH 2:30-3:45 TBA
ENG 101C
(cl. UPEI101C)
ACADEMIC WRITINGMB 116M W F 8:30-9:20 TBA
ENG 101D
(cl. UPEI101D)
ACADEMIC WRITINGMB 116M W F 9:30-10:20 TBA
ENG 101E
(cl. UPEI101E)
ACADEMIC WRITINGYSC 212M W F 10:30-11:20 TBA
ENG 101F
(cl. UPEI101F)
ACADEMIC WRITINGYSC 212M W F 11:30-12:20 TBA
ENG 101G
(cl. UPEI101G)
ACADEMIC WRITINGMB 116M W F 12:30-1:20 TBA
ENG 101H
(cl. UPEI101H)
ACADEMIC WRITINGKMB 210M W F 1:30-2:20 TBA
ENG 101I
(cl. UPEI101I)
ACADEMIC WRITING M W 1:30-2:45 TBA
ENG 101J
(cl. UPEI101J)
ACADEMIC WRITINGMB 432M W 3:00-4:15 TBA
ENG 101K
(cl. UPEI101K)
ACADEMIC WRITINGMB 116T TH 8:30-9:45 TBA
ENG 101L
(cl. UPEI101L)
ACADEMIC WRITINGMB 116T TH 1:00-2:15 TBA
ENG 101MACADEMIC WRITINGRL 235T TH 4:00-5:15 TBA
ENG 101NACADEMIC WRITINGMB 116T 6:00-9:00 TBA
ENG 121ASURVEY OF LIT.:FROM BEGINNINGS TO 1785RL 235M W F 9:30-10:20 TBA
ENG 121BSURVEY OF LIT.:FROM BEGINNINGS TO 1785MB 211M W F 11:30-12:20 Catherine Innes-Parker
ENG 192AINTRODUCTION TO LITERATUREKMB 211M W 3:00-4:15 TBA
ENG 192B
(cl. C ST102)
INTRODUCTION TO LITERATURERL 235T TH 11:30-12:45 TBA
ENG 204 RESEARCH METHODS IN ENGLISHMB 211M W F 10:30-11:20 Anne Furlong
ENG 206 CRITICAL APPROACHES TO TEXT IKMB 210T TH 10:00-11:15 Esther Wohlgemut
ENG 226 CRIME AND DETECTIVE LITERATUREMCDH 328M W F 12:30-1:20 Anne Furlong
ENG 244
(cl. T ST244)
INTRODUCTION TO THEATRE STUDIESSB 224T TH 11:30-12:45 Gregory Doran
ENG 245
(cl. ED 361)
INTRODUCTION TO CHILDREN'S LITERATURE T TH 10:00-11:15 Shannon Murray
ENG 256 SHAKESPEARE IN FILM AND MEDIAMB 420T TH 1:00-2:15 Shannon Murray
ENG 272 CONTEMPORARY POETRYKMB 211T TH 2:30-3:45 Geoffrey Lindsay
ENG 275 ARTHURIAN LITERATURE THRU THE AGESRL 235M W F 1:30-2:20 Catherine Innes-Parker
ENG 285 LINGUISTICS I:THE SOUND SYSTEM OF ENG.MB 213M W 3:00-4:15 Anne Furlong
ENG 296 WRITING ABOUT LITERATUREHSB 103M W 1:30-2:45 Geoffrey Lindsay
ENG 337 NINETEENTH-CENTURY BRITISH FICTIONMB 213T TH 1:00-2:15 Esther Wohlgemut
ENG 356 RENAISSANCE LITERATUREKMB 211M W F 10:30-11:20 TBA
ENG 362 19TH-C AMERICAN LITERATURE 1830-1910KMB 211T TH 1:00-2:15 Wendy Shilton
ENG 365 18TH-CENTURY LITERATURE IMB 113M W F 12:30-1:20 TBA
ENG 367 RESTORATION & 18TH-CENTURY DRAMAKMB 210M W F 11:30-12:20 Gregory Doran
ENG 372 CHAUCERMB 211M W 3:00-4:15 Catherine Innes-Parker
ENG 381APROFESSIONAL WRITINGMB 113M W F 9:30-10:20 TBA
ENG 381BPROFESSIONAL WRITINGYSC 212M W F 12:30-1:20 TBA
ENG 381CPROFESSIONAL WRITINGYSC 212T TH 8:30-9:45 TBA
ENG 491 SEMINARMB 508T TH 11:30-12:45 Geoffrey Lindsay
ENG 496 HONOURS TUTORIAL   Esther Wohlgemut
ENG 497 HONOURS THESIS   Esther Wohlgemut
ENGN121ADESIGN 1:ENGINEERING COMMUNICATIONS W 11:30-2:20 TBA
ENGN121AENGN121A Lab section M 11:30-2:20  
ENGN121BDESIGN 1:ENGINEERING COMMUNICATIONS T 11:30-2:20 TBA
ENGN121BENGN121B Lab section TH 11:30-2:20  
ENGN132 COMPUTER PROG. WITH ENGN APPLICATIONSMB 117M W 4:30-5:45 TBA
ENGN132 ENGN132 Lab sectionDH 207W 2:30-4:20  
ENGN221 DESIGN 3: ENGINEERING PROJECTS 1MB 432T 2:30-5:20 TBA
ENGN221 ENGN221 Lab sectionMB 432TH 2:30-5:20  
ENGN231 STRENGTH OF MATERIALSMB 213M W F 8:30-9:20 TBA
ENGN231 ENGN231 Lab sectionDH 207T 11:30-2:20  
ENGN234 ENGINEERING DYNAMICSMB 420F 11:30-2:20 TBA
ENGN234 ENGN234 Lab sectionDH 205F 11:30-2:30  
ENGN261 THERMO FLUIDS IHSB 105M W F 10:30-11:20 TBA
ENGN261 ENGN261 Lab sectionDH 207TH 11:30-2:20  
ENGN281 ELECTRIC CIRCUITS IKMB 211M W 4:30-5:45 TBA
ENGN281 ENGN281 Lab sectionDH 302M 11:30-2:20  
ENGN322 ENGINEERING MEASUREMENTSHSB 105T TH 1:00-2:15 TBA
ENGN322 ENGN322 Lab sectionDH 207TH 2:30-5:20  
ENGN326 MATERIALS, MECHANICS, AND MANUFACTURING M W F 1:30-2:20 TBA
ENGN326 ENGN326 Lab sectionDH 207T 2:30-5:20  
ENGN334 RL 235M 2:30-5:20ClosedTBA
ENGN334 ENGN334 Lab sectionDH 205M 2:30-5:30  
ENGN371 PROJECT-BASED PROFESSIONAL PRACTICE IMB 420M T 8:30-11:20 TBA
ENGN371 ENGN371 Lab sectionMB 420Th F 8:30-11:20  
ENGN381 SYSTEMS ENGINEERINGMB 320M W F 12:30-1:20 TBA
ENGN381 ENGN381 Lab sectionDH 205W 2:30-5:20  
ENV 101 INTRODUCTION TO ENVIRONMENTAL STUDIESMCDH 242T TH 11:30-12:45 Carolyn Brown
ENV 203
(cl. PSY 332)
SOCIETIES & SUSTAINABILITY: PAST & PRESEMCDH 329T TH 2:30-3:45 Michael Arfken
ENV 212 EARTH'S PHYSICAL ENVIRONMENTMB 211T 7:00-10:00 Rick Schneider
ENV 301 ENVIRONMENTAL STUDIES INTERNSHIPKMB 237T TH 10:00-11:15 Carolyn Brown
ENV 409
(cl. BUS 482)
SPECIAL TOPICSMB 320T 6:00-9:00 Adam Fenech
ESC 862
(cl. BIO 462)
ADVANCED FRESHWATER ECOLOGYMB 116M W F 10:30-11:20 Donna Giberson
ESC 865
(cl. BIO 391)
ADVANCES IN MARINE ECOLOGYDSC 204T TH 10:00-11:15 Pedro Quijon
ESC 890
(cl. HB 890)
SEMINARDSC 204F 12:30 - 1:20 TBA
F SC114 FAMILIES IN CONTEMPORARY SOCIETY M W F 9:30-10:20 Nicole Hyndman
F SC241
(cl. KINE241)
HUMAN DEVELOPMENTMB 432M W 1:30-2:45 TBA
F SC241W
(cl. KINE241W)
HUMAN DEVELOPMENTWEB/MOODLE  TBA
F SC243
(cl. PSY 242/SOC 282)
INTRODUCTION TO SOCIAL PSYCHOLOGY M W F 10:30-11:20 Stacey MacKinnon
F SC244
(cl. PHIL242/DSJS242)
PHILOSOPHIES OF LOVE AND SEXUALITYMB 211T TH 11:30-12:45 Pamela Courtenay-Hall
F SC261
(cl. F-N 261)
COMMUNICATIONSHSB 105T TH 11:30-12:45 Jennifer Taylor
F SC331
(cl. F-N 331/KINE331)
INTRODUCTION TO RESEARCH METHODSMB 117T TH 8:30-9:45 Dany MacDonald
F SC381 PROF. PRACTICE WITH CHILDREN & FAMILIESHSB 103M W F 12:30-1:20 Charlene Vanleeuwen
F SC383 ISSUES IN FAMILY LAW AND SOCIAL POLICYRL 208T TH 1:00-2:15 Nicole Hyndman
F SC395
(cl. PSY 395/DSJS395)
GENDER AND VIOLENCEMB 211T TH 1:00-2:15 Nia Phillips
F SC411 FIELD PLACEMENT IHSB 323T TH 10:00-11:15 Charlene Vanleeuwen
F SC471WPARENT-CHILD INTERACTIONWEB/MOODLE  Nicole Hyndman
F-N 101 NUTRITION FOR LIVINGDSC 135W 4:00-7:00 TBA
F-N 111 INTRODUCTORY FOODSMB 117M W F 8:30-9:20 Katherine Gottschall-Pass
F-N 111 F-N 111 Lab section T 1:00-4:00  
F-N 111 F-N 111 Lab section W 1:30-4:30  
F-N 111 F-N 111 Lab section TH 1:00-4:00  
F-N 111 F-N 111 Lab section F 1:30-4:30  
F-N 211 INTRODUCTORY NUTRITION IMCDH 242M W F 10:30-11:20 Katherine Gottschall-Pass
F-N 223 DETERMINANTS OF DIETARY BEHAVIORKMB 211M W F 8:30-9:20 Jennifer Taylor
F-N 261
(cl. F SC261)
COMMUNICATIONSHSB 105T TH 11:30-12:45 Jennifer Taylor
F-N 321 FOOD SERVICE SYSTEMS MANAGEMENTMCDH 328T TH 1:00-2:15 TBA
F-N 331
(cl. F SC331/KINE331)
INTRODUCTION TO RESEARCH METHODSMB 117T TH 8:30-9:45 Dany MacDonald
F-N 351 NUTRITIONAL ASSESSMENTHSB 105M W F 9:30-10:20 Melissa Rossiter
F-N 371 LIFESPAN NUTRITIONMCDH 328M W F 11:30-12:20 TBA
F-N 461 CLINICAL NUTRITION IIMB 211M W 1:30-2:45 Melissa Rossiter
F-N 483 PROFESSIONAL PRACTICE IN DIETETICSHSB 301Th 10:00-12:40 Deborah MacLellan
F-N 490 ADVANCED RESEARCH AND THESIS   TBA
FAH 101
(cl. HIST103)
INTRO. TO THE HISTORY OF WESTERN ART I T 1:00-3:30 Janos Fedak
FAH 301 RENAISSANCE ARTMB 211M 7:00-9:30 Janos Fedak
FR 101WFRENCH IWEB/MOODLEContact Faculty for info Carlo Lavoie
FR 121 FRENCH III W 6:00-9:00 TBA
FR 211 FRENCH VMB 211T TH 10:00-11:15 TBA
FR 211 FR 211 Lab section T 9:00-9:50  
FR 211 FR 211 Lab section T 11:30-12:20  
FR 211 FR 211 Lab section TBA  
FR 221 LANGUE ET LECTURES IMB 213M W 1:30-2:45 Sanda Badescu
FR 221 FR 221 Conversation ClassMCDH 239M 12:30-1:20  
FR 221 FR 221 Conversation ClassMCDH 239W 3:00-3:50  
FR 221 FR 221 Conversation Class    
FR 241 FRENCH COMPOSITION & ANALYSIS IHSB 103M W 3:00-4:15 Sanda Badescu
FR 241 FR 241 Conversation Class M 12:30-1:20  
FR 241 FR 241 Conversation Class M 4:30-5:20  
FR 241 FR 241 Conversation Class W 10:30-11:20  
FR 241 FR 241 Conversation Class TH 10:00-11:15  
FR 241 FR 241 Conversation Class TH 1:00-1:50  
FR 311 ADVANCED WRITINGHSB 105M 4:30-6:45 Sanda Badescu
FR 311 FR 311 Conversation Class M 12:30-1:20  
FR 311 FR 311 Conversation Class M 4:30-5:20  
FR 311 FR 311 Conversation Class W 10:30-11:20  
FR 311 FR 311 Conversation Class TH 10:00-10:50  
FR 311 FR 311 Conversation Class TH 1:00-1:50  
FR 409
(cl. C ST409B)
SPECIAL TOPICS: HOCKEY ET CULTUREMB 211TH 6:00-9:00 Carlo Lavoie
FR 409 FR 409 Conversation ClassMCDH 244M 12:30-1:20  
FR 409 FR 409 Conversation ClassMCDH 244M 4:30-5:20  
FR 409 FR 409 Conversation ClassMCDH 244W 10:30-11:20  
FR 409 FR 409 Conversation ClassMCDH 244TH 10:00-10:50  
FR 409 FR 409 Conversation ClassMCDH 244TH 1:00-1:50  
GR 101 GREEK 101MB 409M W F 10:30-11:20 David Buck
HB 890
(cl. ESC 890)
SEMINARDSC 204F 12:30 - 1:20 TBA
HIST100  T TH 10:00-11:15ClosedJames Moran
HIST101 CANADIAN HISTORY-PRE-CONFEDERATIONMB 432M W F 8:30-9:20 Lisa Chilton
HIST103
(cl. FAH 101)
INTRO. TO THE HISTORY OF WESTERN ART I T 1:00-3:30 Janos Fedak
HIST201 EUROPEAN CIVILIZATION 500BC-1648WEB/MOODLE  Richard Raiswell
HIST209AFOREIGN FOOD: EATING IN AGE OF EMPIRES   Lisa Chilton
HIST211 HISTORY WORKSHOP:SKILLS & METH IN HISTORDRC 212M W 1:30-2:45 Susan Brown
HIST231 THE ATLANTIC REGIONMB 113M W F 11:30-12:20 Sharon Myers
HIST241 U. S.-COLONIAL PERIOD TO RECONSTRUCTIONMB 432M W F 10:30-11:20 Richard Kurial
HIST261 MODERN BRITISH HISTORY IHSB 104T TH 11:30-12:45 Susan Brown
HIST272
(cl. CLAS342)
LATER ROMAN EMPIRE 284-410 ADMB 335T TH 10:00-11:15 David Buck
HIST310 TUDOR ENGLAND -1485-1603:CREATION OF A NMH 215T TH 10:00-11:15 Richard Raiswell
HIST321 HISTORY OF CHRISTIANITY TO REFORMATIONWEB/MOODLE  Peter Koritansky
HIST323 RUSSIAN HISTORY SINCE 1682HSB 105T TH 2:30-3:45 Ian Dowbiggin
HIST353 HISTORY & THE FIRST WORLD WARMB 113M W 4:30-5:45 TBA
HIST371 ATLANTIC WORLD IKMB 210T TH 1:00-2:15 Lisa Chilton
HIST392 U S SINCE W W IIMB 116T TH 4:00-5:15 Richard Kurial
HIST395 RACE & ETHNICITY-HISTORY OF IMMIGRATIONMB 432T TH 11:30-12:45 Richard Kurial
HIST404 MONSTERS,GOLD,&GLORY":TRAVEL,TRADE & THEMB 310T TH 11:30-12:45 Richard Raiswell
HIST424 HIST. OF CDN. NATIONALISM/CDN. IDENTITYMB 117T 1:30-4:00 James Moran
HIST497 HONOURS TUTORIAL IN HISTORIOGRAPHY   Lisa Chilton
HIST498 HONOURS GRADUATING ESSAY   TBA
I ST601 THEMES & PERSPECTIVES IN ISLAND STUDIES Contact Faculty for info Godfrey Baldacchino
I ST604 RESEARCH METHODS & DESIGNS IN ISLAND STMB 310M 6:00-9:00 Laurie Brinklow
I ST617ASPECIAL TOPICSMB 508T 6:00-9:00 Palanisamy Nagarajan
I ST699 THESIS   TBA
IDS 201 INTRO TO INTERNATIONAL DEVE. STUDIESMB 432T 7:00-9:00 Wimal Rankaduwa
IT 371
(cl. CS 371)
APPLIED DATABASESCSH 104M W F 12:30-1:20 Yingwei Wang
KINE101 INTRODUCTION TO KINESIOLOGYMCDH 242M W F 12:30-1:20 Jamie Burr
KINE221 INTRODUCTION TO EXERCISE PHYSIOLOGYMB 211M W F 12:30-1:20 Travis Saunders
KINE241
(cl. F SC241)
HUMAN DEVELOPMENTMB 432M W 1:30-2:45 TBA
KINE241W
(cl. F SC241W)
HUMAN DEVELOPMENTWEB/MOODLE  TBA
KINE331
(cl. F SC331/F-N 331)
INTRODUCTION TO RESEARCH METHODSMB 117T TH 8:30-9:45 Dany MacDonald
KINE332 PRINCIPLES OF STRENGTH AND CONDITIONINGHSB 104T TH 10:00-11:15 Jamie Burr
KINE343 PHYSIOLOGICAL ASSESSMENT AND TRAININGDRC 212M W F 9:30-10:20 Travis Saunders
KINE343 KINE343 Lab section TH 1:30-4:30 Travis Saunders
KINE421 ERGONOMICSDSC 135M W 1:30-2:45 Rebecca Reed-Jones
KINE435 HSB 103M W F 10:30-11:20ClosedDany MacDonald
KINE441 ADV PHYSIOLOGICAL ASSESSMENT & TRAININGHSB 103M W F 8:30-9:20 Jamie Burr
LAT 101 LATIN 101MB 310M W F 10:30-11:20 David Buck
LAT 201 LATIN   David Buck
MATH101 ELEMENTS OF MATHEMATICSMB 117T TH 4:00-5:15 TBA
MATH111AFINITE MATHEMATICSMB 117M W F 10:30-11:20 TBA
MATH111BFINITE MATHEMATICSMB 117M W F 11:30-12:20 TBA
MATH111CFINITE MATHEMATICSMCDH 243T TH 10:00-11:15 TBA
MATH112ACAL FOR MANAGERIAL, SOCIAL & LIFE SCIENCMB 117M W F 9:30-10:20 TBA
MATH112BCAL FOR MANAGERIAL, SOCIAL & LIFE SCIENCKMB 237M W F 12:30-1:20 TBA
MATH151AINTRODUCTORY CALCULUS IMCDH 243M W F 8:30-9:20 TBA
MATH151AMATH151A Additional LectureMCDH 243T 3:30-4:20  
MATH151BINTRODUCTORY CALCULUS IMCDH 243M W F 9:30-10:20 TBA
MATH151BMATH151B Additional LectureHSB 104T 1:00-1:50  
MATH151CINTRODUCTORY CALCULUS IMB 213M W F 9:30-10:20 TBA
MATH151CMATH151C Additional LectureMCDH 243TH 3:30-4:20  
MATH151DINTRODUCTORY CALCULUS IMCDH 246M W F 10:30-11:20 TBA
MATH151DMATH151D Additional LectureMB 117TH 2:30-3:20  
MATH151XINTRODUCTORY CALCULUS I T TH 4:00-7:00 TBA
MATH151XMATH151X TutorialKMB 211F 12:30 - 1:20  
MATH221AINTRODUCTORY STATISTICS IKMB 237T TH 8:30-9:45 TBA
MATH221BINTRODUCTORY STATISTICS IDRC 212T TH 11:30-12:45 TBA
MATH242 DISCRETE MATHEMATICSHSB 105M W F 12:30-1:20 Shannon Fitzpatrick
MATH251AINTERMEDIATE CALCULUS IMCDH 328M W F 8:30-9:20 TBA
MATH251BINTERMEDIATE CALCULUS IMB 320M W F 11:30-12:20 TBA
MATH253 INTERMEDIATE CALCULUS FOR ENGINEERINGMB 211T TH 8:30-9:45 TBA
MATH253 MATH253 Additional LectureICC 104W 1:30-2:20  
MATH253 MATH253 Additional Lecture    
MATH321 PROBABILITY & MATHEMATICAL STATISTICS IMB 213M W F 10:30-11:20 TBA
MATH332
(cl. CS 332)
THEORY OF COMPUTINGCSH 104T TH 10:00-11:15 Cezar Campeanu
MATH351 REAL ANALYSIS IHSB 103M W F 9:30-10:20 TBA
MATH385 SPECIAL TOPICS T TH 10:00-11:15 TBA
MATH471 PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONSMB 116M W 1:30-2:45 TBA
MATH480 HONOURS PROJECT   TBA
ML 101K
(cl. A ST101K)
INTRODUCTION TO KOREANMB 320M W F 10:30-11:20 TBA
ML 209ASPECIAL TOPICSRL 208T TH 6:00-7:15 TBA
ML 212
(cl. SPAN309)
LATIN AMERICAN STUDIES: MEXICO & CARRIBE M W 1:30-2:45 Doreley Coll
MMS 882A
(cl. CHEM469A)
MATERIALS CHEMISTRYICC 202T TH 10:00-11:15 Rabin Bissessur
MMS 882B
(cl. CHEM481)
SPECIAL TOPICSICC 202T TH 8:30-9:45 Russell Kerr
MMS 882C
(cl. CHEM432)
METHODS IN COMPUTATIONAL CHEMISTRYRL 208T TH 8:30-9:45 Jason Pearson
MUS 105 STUDIO MINOR    
MUS 105ASTUDIO MINOR    
MUS 113 THEORYSB 218M W F 9:30-10:20  
MUS 115 SIGHT SINGING & DICTATION M W 10:30-11:20 Margot Rejskind
MUS 123 INTRODUCTION TO MUSIC & CULTURESB 218M W F 11:30-12:20 Andrew Zinck
MUS 131BSPECIAL TOPICS   Karem Simon
MUS 131CSPECIAL TOPICS   Deryl Gallant
MUS 131DAPPLIED MUSIC EUPHONIUM   Gregory Irvine
MUS 131ESPECIAL TOPICS   Morgan Saulnier
MUS 131FAPPLIED MUSIC FRENCH HORN   Gregory Irvine
MUS 131GAPPLIED MUSIC CLASSICAL GUITAR    
MUS 131HAPPLIED MUSIC JAZZ GUITAR    
MUS 131JSPECIAL TOPICS   David Shephard
MUS 131KSPECIAL TOPICS   Frances Gray
MUS 131LSPECIAL TOPICS   Karem Simon
MUS 131MSPECIAL TOPICS   Gregory Irvine
MUS 131NSPECIAL TOPICS   Gregory Irvine
MUS 131OAPPLIED MUSIC OBOE   Karem Simon
MUS 131PSPECIAL TOPICS   Gregory Irvine
MUS 131QSPECIAL TOPICS   Sung Shin-Bouey
MUS 132MAPPLIED MUSIC TROMBONE   Gregory Irvine
MUS 132QSPECIAL TOPICS   Sung Shin-Bouey
MUS 205 STUDIO MINOR    
MUS 205ASTUDIO MINOR   Karem Simon
MUS 213 THEORYSB 218M W F 10:30-11:20  
MUS 215 SIGHT SINGING & DICTATIONSB 218T TH 1:30-2:20 Margot Rejskind
MUS 223 PERSPECTIVES IN MUSIC & CULTURE IISB 215M W F 11:30-12:20 Gregory Irvine
MUS 231BSPECIAL TOPICS   Karem Simon
MUS 231CAPPLIED MUSIC DOUBLE BASS   Deryl Gallant
MUS 231EAPPLIED MUSIC FLUTE   Morgan Saulnier
MUS 231FAPPLIED MUSIC FRENCH HORN   Gregory Irvine
MUS 231LAPPLIED MUSIC SAXOPHONE    
MUS 231MSPECIAL TOPICS   Gregory Irvine
MUS 231OAPPLIED MUSIC OBOE   Karem Simon
MUS 231QSPECIAL TOPICS   Sung Shin-Bouey
MUS 232QAPPLIED MUSIC VOICE   Sung Shin-Bouey
MUS 305 STUDIO MINOR    
MUS 305ASTUDIO MINOR    
MUS 315
(cl. MUS 415)
COMPOSITION    
MUS 331BAPPLIED MUSIC CLARINET   Karem Simon
MUS 331FAPPLIED MUSIC FRENCH HORN   Gregory Irvine
MUS 331LAPPLIED MUSIC SAXOPHONE   Kevin MacLean
MUS 331NAPPLIED MUSIC TRUMPET   Gregory Irvine
MUS 331PAPPLIED MUSIC TUBA   Gregory Irvine
MUS 331QAPPLIED MUSIC VOICE   Sung Shin-Bouey
MUS 332NAPPLIED MUSIC TRUMPET   Gregory Irvine
MUS 335 CHAMBER MUSIC I    
MUS 337 SPECIAL TOPICS    
MUS 338 DIRECTED STUDIES    
MUS 345 WOODWIND TECHNIQUES   Karem Simon
MUS 351 PHILOSOPHY OF MUSIC EDUCATION   Brenda Porter
MUS 353 ELEMENTARY MUSIC EDUCATION   Brenda Porter
MUS 405 STUDIO MINOR    
MUS 405ASTUDIO MINOR    
MUS 415
(cl. MUS 315)
COMPOSITION    
MUS 424 CANADIAN MUSIC II    
MUS 431BAPPLIED MUSIC CLARINET   Karem Simon
MUS 431MAPPLIED MUSIC TROMBONE   Gregory Irvine
MUS 431QAPPLIED MUSIC VOICE   Sung Shin-Bouey
MUS 435 CHAMBER MUSIC II    
MUS 437 SP TP:VOCAL ENSEMBLE    
MUS 438 DIRECTED STUDIES    
MUS 455 CONDUCTING   Gregory Irvine
NURS101 FOUNDATIONS OF NURSING IHSB 104Th F 1:00-2:15 Dawn Inman-Flynn
NURS101 NURS101 Lab sectionHSB 202Th 9:30-11:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS101 NURS101 TutorialHSB 105T 8:30-9:45 Sherry Arsenault
NURS101 NURS101 Lab sectionHSB 202TH 2:30-4:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS101 NURS101 TutorialHSB 105T 10:00-11:15 Sherry Arsenault
NURS203 HEALTH ASSESSMENTHSB 104M F 9:00-10:15 Dawn Inman-Flynn
NURS203 NURS203 Lab sectionHSB 202M 1:30-4:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS203 NURS203 Lab sectionHSB 202T 1:30-4:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS213 NURSING OF YOUNG FAMILIESHSB 104M F 10:30-11:45 Patrice Drake
NURS213 NURS213 Clinical    
NURS213 NURS213 TutorialDRC 212T 8:30-10:30 Patrice Drake
NURS303AISSUES IN NURSING & HEALTH CAREHSB 106M 1:30-4:30 Janis Mac Lellan-Peters
NURS304ANURSING RESEARCH METHODSMCDH 328M W 1:30-2:45 Janet Bryanton
NURS305AHEALTH TEACHINGHSB 106T 8:30-11:30 Christina Murray
NURS305B HEALTH TEACHINGHSB 106T 1:30-4:30 Christina Murray
NURS323APARTNERSHIPS WITH CLIENTS AND FAMILIESHSB 106M W 8:30-9:45 Janet MacIntyre
NURS323BPARTNERSHIPS WITH CLIENTS AND FAMILIESMB 320M W 8:30-9:45 Darlene Robison
NURS323*NURS323 Lab section M 10:30-12:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS323*NURS323 Lab section T 10:30-12:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS323*NURS323 Lab section W 10:30-12:30 Maureen Mac Innis-Wheatley
NURS401ANURSING & POPULATION HEALTH Contact Faculty for info Jo-Ann MacDonald
NURS401BNURSING & POPULATION HEALTH Contact Faculty for info Christina Murray
NURS404ACONCEPTUAL MODELS & NURSING THEORIES Contact Faculty for info Vicki Foley
NURS404BCONCEPTUAL MODELS & NURSING THEORIES Contact Faculty for info Vicki Foley
NURS600 THESIS   TBA
NURS610 FOUNDATIONS OF GRADUATE STUDYHSB 226W 9:00-12:00 Rosemary Herbert
NURS611 THEORETICAL FOUNDATIONS OF NURSINGWEB/MOODLE  Jo-Ann MacDonald
NURS613 QUANTITATIVE NURSING RESEARCHHSB 226M 9:00-12:00 Janet Bryanton
NURS622 ADVANCED NURSING PRACTICEHSB 226W 1:00-4:00 Vicki Foley
NURS634 CHRONIC DISEASE MANAGEMENTHSB 226M 1:00-4:00 Terri Kean
PHIL101 INTRO TO PHILOSOPHYMB 117W 7:00-10:00 Pamela Courtenay-Hall
PHIL101WINTRO TO PHILOSOPHYWEB/MOODLE  Peter Koritansky
PHIL111 CRITICAL THINKINGMB 211M W F 9:30-10:20 Malcolm Murray
PHIL204 BIO-MEDICAL ETHICSMB 320T TH 4:00-5:15 TBA
PHIL206 ANIMAL ETHICSMH 215T TH 1:00-2:15 Anthony Couture
PHIL207 PHILOSOPHIES OF WAR AND PEACEMB 320T TH 10:00-11:15 Anthony Couture
PHIL211 ORIGINS OF WESTERN PHILOSOPHYMB 310T 7:00-10:00 TBA
PHIL214 PHILOSOPHY OF HUMOURMCDH 243M 7:00-10:00 Anthony Couture
PHIL242
(cl. DSJS242/F SC244)
PHILOSOPHIES OF LOVE AND SEXUALITYMB 211T TH 11:30-12:45 Pamela Courtenay-Hall
PHIL251 FORMAL LOGICMB 310M W 3:00-4:15 Nebojsa Kujundzic
PHIL262
(cl. CLAS262)
PLATO AND ARISTOTLEMB 310T TH 2:30-3:45 Peter Koritansky
PHIL303 HISTORY OF ETHICAL THEORYHSB 105M W 1:30-2:45 Malcolm Murray
PHIL480 HONOURS SEMINAR TBA TBA
PHYS111 GENERAL PHYSICS IDSC 135T TH 10:00-11:15 Douglas Dahn
PHYS111 PHYS111 Lab sectionDSC 312W 1:30-3:00 Lisa Steele
PHYS111 PHYS111 Lab sectionDSC 312W 3:00-4:30 Lisa Steele
PHYS111 PHYS111 Lab sectionDSC 312W 6:00-7:30  
PHYS111 PHYS111 Lab sectionDSC 312W 7:30-9:00  
PHYS111EGENERAL PHYSICS I ENGINEERING ONLYDSC 135T TH 10:00-11:15 Douglas Dahn
PHYS111EPHYS111E Lab sectionDSC 312T 1:30-3:00 Lisa Steele
PHYS111EPHYS111E Lab sectionDSC 312T 3:00-4:30 Lisa Steele
PHYS111EPHYS111E Lab sectionDSC 312T 6:00-7:30  
PHYS111EPHYS111E Lab sectionDSC 312T 7:30-9:00  
PHYS121 PHYSICS FOR LIFE SCIENCES IMCDH 242T TH 10:00-11:15 Megan Glover
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312M 1:30-3:00 Lisa Steele
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312M 3:00-4:30 Lisa Steele
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312M 6:00-7:30  
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312M 7:30-9:00  
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312TH 1:30-3:00 Lisa Steele
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312TH 3:00-4:30 Lisa Steele
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312Th 6:00-7:30  
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312Th 7:30-9:00  
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312F 1:30-3:00 Lisa Steele
PHYS121 PHYS121 Lab sectionDSC 312F 3:00-4:30 Lisa Steele
PHYS151  M W F 10:30-11:20ClosedMegan Glover
PHYS201 WAVES AND OSCILLATIONSDSC 219M W F 10:30-11:20 Andrew Reddin
PHYS201 PHYS201 Lab sectionDSC 309W 1:30-4:30  
PHYS221 MODERN PHYSICSDSC 204M W F 11:30-12:20 Derek Lawther
PHYS222 MODERN PHYSICS FOR LIFE SCIENCESDSC 204M W F 10:30-11:20 Derek Lawther
PHYS280 CO-OP WORK TERM 1 - PROFESSIONALISM TBA Bill Whelan
PHYS312 ELECTROMAGNETISM IDSC 219M W F 12:30-1:20 James Polson
PHYS312 PHYS312 Lab sectionDSC 309TH 1:30-4:30 Lisa Steele
PHYS332
(cl. BIO 352)
BIOPHYSICSDSC 202T TH 10:00-11:15 Andrew Reddin
PHYS380 CO-OP WORK TERM II - SCIENTIFIC WRITING TBA Bill Whelan
PHYS431 SOLID STATE PHYSICS M W F 10:30-11:20 Bill Whelan
PHYS480 CO-OP WORK TERM III-SCIENCE COMMUNICATIO TBA Bill Whelan
PHYS490 ADVANCED RESEARCH AND THESIS   TBA
POLS101 INTRO. POLITICS I: GOV. AND POLITICSMCDH 328M W F 10:30-11:20 TBA
POLS201 CANADIAN POLITICS I: GOVERNMENTMB 117TH 6:00-9:00 Christopher Gillis
POLS211 LAW, POLITICS & THE JUDICIAL PROCESS IMB 117M 6:00-9:00 Jonathan Coady
POLS221 POLITICAL ECONOMY & SOCIAL CHANGEHSB 103T TH 1:00-2:15 Henry Srebrnik
POLS231 WAR AND PEACEMB 113T TH 1:30-2:45 TBA
POLS253 INTRODUCTION TO POLITICAL THEORYMB 432T TH 10:00-11:15 Gilbert Germain
POLS309A
(cl. C ST309A)
SPECIAL TOPICSRL 235T TH 1:00-2:15 Don Desserud
POLS309BSPECIAL TOPICSKMB 210M W 3:00-4:15 TBA
POLS311 CANADIAN PUBLIC ADMINISTRATIONKMB 211T 6:00-9:00 TBA
POLS315 CANADIAN FOREIGN POLICYMCDH 246T TH 11:30-12:45 Peter McKenna
POLS332 POSTMODERNISM & CONTEMP. POL. THOUGHTRL 208M W 1:30-2:45 Gilbert Germain
POLS343 COMPARATIVE POLITICS OF SOUTH ASIAMB 320M W 1:30-2:45 Henry Srebrnik
POLS361 COMPARATIVE POLITICS OF AFRICAHSB 103T TH 2:30-3:45 Henry Srebrnik
POLS475 INTERNATIONAL HUMAN RIGHTSYSC 212T TH 10:00-11:15 Peter McKenna
POLS481 SMALL & MICRO-STATES INTERNATIONAL SYST. M W 1:30-2:45 TBA
POLS485 INTERNSHIP: LEGISLATURES, POLITICS & PRA   TBA
PSY 101AINTRODUCTION TO PSYCHOLOGY IDSC 135T TH 8:30-9:45 Philip Smith
PSY 101BINTRODUCTION TO PSYCHOLOGY IDSC 135M W F 9:30-10:20 Stacey MacKinnon
PSY 101CINTRODUCTION TO PSYCHOLOGY IDSC 135TH 6:00-9:00 Cheryl Wartman
PSY 201ADEVELOPMENTAL PSYCHOLOGYICC 104T TH 2:30-3:45 Vickie Johnston
PSY 201BDEVELOPMENTAL PSYCHOLOGYKMB 237T 6:00-9:00 Abder Sahouli
PSY 212 DRUGS AND BEHAVIOURICC 104T TH 8:30-9:45 Tracy Doucette
PSY 222 PSYCHOLOGY OF PERSONAL EXPERIENCEKMB 237T TH 4:00-5:15 Michael Arfken
PSY 232ASPECIAL TOPICS: PSYCHOLOGY OF MUSICRL 211M W 1:30-2:45 Annabel Cohen
PSY 242
(cl. F SC243/SOC 282)
INTRODUCTION TO SOCIAL PSYCHOLOGY M W F 10:30-11:20 Stacey MacKinnon
PSY 251 THINKING CRITICALLY ABOUT PSYCHOLOGICALMCDH 246T TH 1:00-2:15 Philip Smith
PSY 261 SENSATION AND PERCEPTION IMCDH 246M W F 9:30-10:20 Thomy Nilsson
PSY 271 STATISTICS FOR BEHAVIOURAL SCIENCES IMH 215T 5:00-8:00 Tracy Doucette
PSY 278ASTATISTICS AND RESEARCH DESIGN IMB 117T TH 10:00-11:15 Nia Phillips
PSY 278APSY 278A Lab section W 9:30-10:20  
PSY 278APSY 278A Lab section W 10:30-11:20  
PSY 278APSY 278A Lab section TH 5:30-6:20  
PSY 278APSY 278A Lab section F 10:30-11:20  
PSY 278APSY 278A Lab section F 11:30-12:20  
PSY 278APSY 278A Lab section TH 3:30-4:20  
PSY 278BSTATISTICS AND RESEARCH DESIGN IMB 117T TH 11:30-12:45 Michael Arfken
PSY 278BPSY 278B Lab section W 11:30-12:20  
PSY 278BPSY 278B Lab section W 12:30-1:20  
PSY 278BPSY 278B Lab section W 1:30-2:20  
PSY 278BPSY 278B Lab section TH 4:30-5:20  
PSY 278BPSY 278B Lab section F 9:30-10:20  
PSY 278BPSY 278B Lab section F 12:30-1:20  
PSY 291 CONTEMPORARY PSYCHOANALYTIC THOUGHTMB 320T TH 1:00-2:15 Scott Greer
PSY 302 THE EMERGENCE OF MODERN PSYCHOLOGYRL 235T TH 10:00-11:15 Scott Greer
PSY 311 PHYSIOLOGICAL PSYCHOLOGYMH 215T TH 11:30-12:45 Tracy Doucette
PSY 313 INTRODUCTION TO NEUROPSYCHOLOGYMH 215W 1:30-4:30 Catherine Ryan
PSY 321 LEARNING AND MOTIVATION: BASIC PROCESSESMH 215T TH 8:30-9:45 Catherine Ryan
PSY 332
(cl. ENV 203)
SPECIAL TOPICSMCDH 329T TH 2:30-3:45 Michael Arfken
PSY 333 ECOPSYCHOLOGYMB 213T TH 2:30-3:45 Michael Arfken
PSY 351 THEORIES OF PERSONALITY TBA TBA
PSY 352 ABNORMAL PSYCHOLOGYMCDH 329T TH 4:00-5:15 Jason Doiron
PSY 371 ADVANCED STATISTICSMB 420M W 3:00-4:15 Nia Phillips
PSY 374
(cl. DSJS374)
ADVANCED QUALITATIVE RESEARCHMH 102T TH 10:00-11:15 Colleen MacQuarrie
PSY 382 COGNITIVE PSYCHOLOGYMB 420M W 1:30-2:45 Edward Hansen
PSY 395
(cl. DSJS395/F SC395)
GENDER AND VIOLENCEMB 211T TH 1:00-2:15 Nia Phillips
PSY 432ASPECIAL TOPICS: PARENTINGMH 102M 1:30-4:30 Philip Smith
PSY 461 PSYCHOLOGICAL ASSESSMENTMH 102T TH 1:00-2:15 Jason Doiron
PSY 472
(cl. DSJS472)
SOCIAL JUSTICE IN PSYCHOLOGYMB 409W 1:30-4:30 Colleen MacQuarrie
QEH 201 ANATOMY & PHYSIOLOGY I   Cynthia Fisher
QEH 211 RADIOGRAPHIC TECHNIQUE I   Cynthia Fisher
QEH 231 RADIOGRAPHIC PHYSICS   Wayne McKenna
QEH 242 DIGITAL IMAGING   Wayne McKenna
QEH 251 CLINICAL EXPERIENCE I   TBA
QEH 321 RADIOGRAPHIC TECHNIQUE III   Cynthia Fisher
QEH 331 PATHOLOGY I   Wayne McKenna
QEH 342 RADIATION PROTECTION   Erin Lewis
QEH 351 CLINICAL EXPERIENCE III   TBA
QEH 353 SPECIALIZED IMAGING   Erin Lewis
QEH 362 SECTIONAL ANATOMY   Wayne McKenna
QEH 391 CLINICAL RADIOGRAPHY I   Julie Hall
RS 101 RELIGIONS OF THE WORLD:WESTERN TRADITIONMCDH 328T TH 10:00-11:15 Robert Dennis
RS 103 MYTHS OF LOVE, SEX, AND MARRIAGEWEB/MOODLE  Joe Velaidum
RS 105 WORLD RELIGIONSWEB/MOODLE  Joe Velaidum
RS 171 INTRODUCTION TO CATHOLIC CHRISTIANITYMB 211W 7:00-10:00 Robert Dennis
RS 221 BUDDHISM EAST AND WESTMB 113T TH 4:00-5:15 Edward Chung
RS 271
(cl. CLAS121)
CLASSICAL MYTHOLOGYKMB 237T TH 2:30-3:45 David Buck
RS 277 SOCIAL ETHICS: FREE AND FAITHFUL W 1:30-4:30 Robert Dennis
RS 323 INTER-RELIGIOUS DIALOGUEMB 310T TH 1:00-2:15 Edward Chung
S-AN259ASPECIAL TOPICS: HEALTHY AGINGMB 320T TH 11:30-12:45 Judy Richards
S-AN261
(cl. DSJS261)
SEX, GENDER AND SOCIETY T TH 2:30-3:45 Jean Mitchell
S-AN331 THE COMMUNITYMB 113T TH 10:00-11:15 TBA
S-AN341 TECHNOLOGY, SOCIETY & THE ENVIRONMENT T TH 2:30-3:45 Richard Wills
S-AN371 EVOLUTION OF BRAIN & SOCIAL BEHAVIOUR T TH 8:30-9:45 Richard Wills
S-AN461A
(cl. DSJS409)
SPECIAL TOPICS: GENETICS & SOCIETY M W F 10:30-11:20 Udo Krautwurst
S-AN461BSPECIAL TOPICS: SOCIOLOGY OF LAWMB 113M 6:00-9:00 TBA
SCIE444 EXPERIENTIAL LEARNING PLACEMENT IN SCIEN   TBA
SOC 101AINTRODUCTION TO SOCIOLOGY IICC 104W 6:00-9:00 TBA
SOC 101BINTRODUCTION TO SOCIOLOGY IICC 104F 1:00-4:00 TBA
SOC 101WINTRODUCTION TO SOCIOLOGY IWEB/MOODLE  TBA
SOC 209
(cl. DSJS209)
WOMEN & THE CRIMINAL JUSTICE SYSTEMMB 117F 1:00-4:00 TBA
SOC 271 SELF AND SOCIETYHSB 104T TH 3:00-4:15 Benet Davetian
SOC 282
(cl. PSY 242/F SC243)
INTRODUCTION TO SOCIAL PSYCHOLOGY M W F 10:30-11:20 Stacey MacKinnon
SOC 301 SOCIOLOGICAL THEORY IMB 117M W 1:30-2:45 Benet Davetian
SOC 331 METHODOLOGY AND RESEARCH IKMB 211T TH 8:30-9:45 Judy Richards
SOC 401 DOING SOCIAL RESEARCHMB 116T TH 2:30-3:45 Judy Richards
SOC 451 SOCIOLOGY OF THE BODYMB 211T 4:00-7:00 Benet Davetian
SPAN101AINTRODUCTORY SPANISHKMB 210M W F 9:30-10:20 Doreley Coll
SPAN101BINTRODUCTORY SPANISHMH 308M W F 12:30-1:20 Pamela Bastante
SPAN101*SPAN101 Lab sectionRL 264M 10:30-11:20  
SPAN101*SPAN101 Lab sectionRL 264M 1:30-2:20  
SPAN101*SPAN101 Lab sectionRL 264TH 12:00 - 12:50  
SPAN101*SPAN101 Lab sectionRL 264F 12:30 - 1:20  
SPAN101*SPAN101 Lab section    
SPAN201 INTERMEDIATE SPANISHHSB 103T TH 10:00-11:15 Doreley Coll
SPAN301 COMPOSITION AND ORAL PRACTICE IMB 113M W F 10:30-11:20 Pamela Bastante
SPAN309
(cl. ML 212)
SPECIAL TOPICS M W 1:30-2:45 Doreley Coll
SSP 101ASTUDENT SUCCESS PROGRAMMB 335M W 1:30-2:45 Anne Bartlett
SSP 101BSTUDENT SUCCESS PROGRAMRL 208M W 3:00-4:15 Anne Bartlett
SSP 101DSTUDENT SUCCESS PROGRAMRL 235M W 12:00-1:15 Anne Bartlett
SSP 101ESTUDENT SUCCESS PROGRAM T TH 1:00-2:15 Anne Bartlett
SSP 101FSTUDENT SUCCESS PROGRAMMB 211T TH 2:30-3:45 Anne Bartlett
SSP 101GSTUDENT SUCCESS PROGRAMKMB 210T TH 4:00-5:15 Anne Bartlett
SSP 101HSTUDENT SUCCESS PROGRAMKMB 210T TH 5:30-6:45 Anne Bartlett
T ST244
(cl. ENG 244)
INTRODUCTION TO THEATRE STUDIESSB 224T TH 11:30-12:45 Gregory Doran
T ST444 THEATRE PRACTICUM   Gregory Doran
TP 101ATRANSITION YEAR PROGRAMMB 116T 11:30-12:20 Nicole Wadden Garland
TP 101BTRANSITION YEAR PROGRAMMB 116TH 11:30-12:20 Nicole Wadden Garland
TP 101CTRANSITION YEAR PROGRAMMB 113T 3:00 - 3:50 Nicole Wadden Garland
UNIV193
(cl. BIS 193)
CAREER & LEARNING PORTFOLIO DEVELOPMENTMB 213TH 6:00-9:00 Gaylene Carragher
UNIV203 INTRODUCTION TO LEADERSHIP STUDIESMH 417M W 1:30-2:45 Inge Dorsey
UPEI101B
(cl. ENG 101B)
WRITING STUDIESRL 235T TH 2:30-3:45 TBA
UPEI101C
(cl. ENG 101C)
WRITING STUDIESMB 116M W F 8:30-9:20 TBA
UPEI101D
(cl. ENG 101D)
WRITING STUDIESMB 116M W F 9:30-10:20 TBA
UPEI101E
(cl. ENG 101E)
WRITING STUDIESYSC 212M W F 10:30-11:20 TBA
UPEI101F
(cl. ENG 101F)
WRITING STUDIESYSC 212M W F 11:30-12:20 TBA
UPEI101G
(cl. ENG 101G)
WRITING STUDIESMB 116M W F 12:30-1:20 TBA
UPEI101H
(cl. ENG 101H)
WRITING STUDIESKMB 210M W F 1:30-2:20 TBA
UPEI101I
(cl. ENG 101I)
WRITING STUDIES M W 1:30-2:45 TBA
UPEI101J
(cl. ENG 101J)
WRITING STUDIESMB 432M W 3:00-4:15 TBA
UPEI101K
(cl. ENG 101K)
WRITING STUDIESMB 116T TH 8:30-9:45 TBA
UPEI101L
(cl. ENG 101L)
WRITING STUDIESMB 116T TH 1:00-2:15 TBA
UPEI102 INQUIRY STUDIESICC 104T TH 11:30-12:45 TBA
UPEI103AUNIVERSITY STUDIESRL 208T TH 11:30-12:45 Inge Dorsey
UPEI103BUNIVERSITY STUDIESRL 235M W F 10:30-11:20 Inge Dorsey
UPEI103CUNIVERSITY STUDIESYSC 212M W 1:30-2:45 Vickie Johnston
UPEI103DUNIVERSITY STUDIESYSC 212T TH 11:30-12:45 Mark Barrett
UPEI103EUNIVERSITY STUDIESKMB 210T TH 8:30-9:45 Callum Beck
V CA324 ADV SMALL ANIMAL ANAESTHESIOLOGY   Stephanie Berry
V CA351 INTRODUCTION TO EXOTIC PET MEDICINE I   Jonathan Spears
V HM352 PRINCIPLES OF INTEGRATIVE MEDICINE   Arthur Ortenburger
V PM101 INTRODUCTORY MICROBIOLOGY FOR NURSING STMCDH 243M W 10:30-11:45 Robert Hurta
V PM101 V PM101 Lab section M 1:30-3:30 Robert Hurta
V PM101 V PM101 Lab section M 3:30-5:30 Robert Hurta
V PM101 V PM101 Lab section M 1:30-3:30 Robert Hurta
V PM101 V PM101 Lab section M 3:30-5:30 Robert Hurta
AVC - Atlantic Veterinary College - #27 CSH - Cass Science Hall - #10 DSC - Duffy Science Centre - #13 DH - Dalton Hall - #7 DRC - Regis & Joan Duffy Research Centre - #28
HSB - Health Sciences Building - #3 ICC - Irving Chemistry Centre - #17 KMB - Kelley Memorial Building - #11 MB - Main Building - #5 MCDH - Don and Marion McDougall Hall - #12
MH - Memorial Hall - #9 RL - Robertson Library - #15 SB - Steel Building - #6 WDH - Wanda Wyatt Dining Hall - #18 YSC - Chi-Wan Young Sports Centre - #1